Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strona główna

SZKOŁA LIDERÓW ŚRODOWISK SENIORALNYCH

 

 

Szanowni Państwo, Zapraszamy aktywnych seniorów-społeczników z terenu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, członków rad seniorów oraz osoby zainteresowane stworzeniem rady seniorów w swoim środowisku do udziału w unikalnej Szkole Liderów Środowisk Senioralnych. Podczas cyklu 4 sesji szkoleniowych uczestnicy i uczestniczki rozwiną kompetencje związane z: komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów, poszukiwaniem źródeł finansowania, współpracy z samorządem oraz otrzymają narzędzia, które pomogą im w pełnieniu roli liderskiej w życiu publicznym. W ramach oferty szkoleniowej zapewniamy nocleg, wyżywienie, doświadczoną kadrę trenerską oraz mnóstwo wiedzy merytorycznej i pracy warsztatowej nastawionej na praktykę. Zapisy do Szkoły Liderów trwają do dnia 2 listopada 2021r., do godziny 12:00. Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres: j.domańTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Informacje na temat Szkoły udzielamy pod numerem 503 466 700. Pierwszeństwo udziału w Szkole będą miały osoby deklarujące uczestnictwo we wszystkich 4 sesjach warsztatowych. Zapraszamy serdecznie!

Sesja I. 5-6 listopada 2021, Hotel Hilton by Hampton, aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 34, Olsztyn

Dzień 1. 5.11.2021.

10.00- 12.00 Warsztat interpersonalny. Spojrzenie na siebie w kontekście relacji grupowych.

12.15 -14:00 Komunikacja interpersonalna. Jaki sposób komunikacji buduje klimat porozumienia i szacunku?

15:00-18:00 Konflikt, podważanie pozycji lidera, brak wsparcia wewnątrz organizacji – jak stawić czoła sytuacjom kryzysowym?

Dzień 2. 6.11.2021.

9:00- 13:30 Jak budować osobistą skuteczność lidera. Kompetencje miękkie. Podstawy skutecznego zarządzania zespołem. Autoprezentacja.

Osoba prowadząca:

Aneta Fabisiak-Hill – pedagożka, arteterapeutka, managerka i animatorka kultury. Absolwentka Szkoły Trenerów Treningu Psychologicznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Certyfikowana konsultantka ds. planowania strategii rozwoju lokalnego Narodowego Centrum Kultury. Specjalizuje się w szkoleniach doskonalących kompetencje osobiste, społeczne i liderskie.

Sesja II. 15-17 listopada 2021, Hotel Villa Pallas , Ul.Żołnierska 4, Olsztyn

Dzień 1. 15.11.2021.

10:00-18:30 IV Wojewódzkie Spotkanie Rad Seniorów.

Dzień 2. 16.11.2021.

9:00 – 14:30 IV Wojewódzkie Spotkanie Rad Seniorów.

15:00 – 18:30 Promocja i różne źródła komunikacji. Jak nagłośnić nasze działania?

Osoba prowadząca:

Izabela Malewska - redaktorka Radia Olsztyn.

Dzień 3. 17.11.2021.

9:00 - 15:30 - Model Rady Seniorów - merytoryczne, organizacyjne i praktyczne schematy działania rad seniorów. Projekt „Aktywne Rady Seniorów na Warmii i Mazurach” dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

Osoba prowadząca:

Bartłomiej Głuszak - animator, szkoleniowiec, ekspert w zakresie polityki społecznej; współtwórca i Prezes Federacji FOSa, współtwórca Sieci Wolontariatu Warmii i Mazur, współtwórca wojewódzkiego Programu Rozwoju Wolontariatu, inicjator tworzenia polityki senioralnej województwa. Posiada 10-letnie doświadczenie we wspieraniu środowisk senioralnych, w tym we wspieraniu tworzenia i funkcjonowania gminnych rad seniorów

Sesja III. 30 listopada 2021, Sala Szkoleniowa Federacji FOSa. Ul. Linki 3/4, Olsztyn

10:00-16:00

Współpraca z samorządem lokalnym i instytucjami publicznymi.

1) Zadania samorządu i innych instytucji publicznych w zakresie polityki senioralnej - co władza musi a co może, jak dowiedzieć się o planowanych i podejmowanych przez instytucje publiczne decyzjach

2) Narzędzia wpływania na decyzje władz publicznych w zakresie polityki senioralnej - konsultacje, opiniowanie aktów normatywnych, inicjatywa uchwałodawcza, udział w posiedzeniach komisji, rady gminy i innych gremiów.

3) Jak i gdzie szukać sojuszników - współpraca z radnymi, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami- co zrobić, aby wzmocnić głos środowiska

Osoba prowadząca:

Monika Michniewicz - pedagog, menadżer, trener modelu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Współinicjatorka powstania Rady Olsztyńskich Seniorów. W latach 2007-2019 pełniła funkcję pełnomocniczki Prezydenta Olsztyna ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kierowała wydziałem zdrowia i polityki społecznej.

Sesja IV. 2 grudnia 2021, Sala Szkoleniowa Federacji FOSa. Ul. Linki 3/4, Olsztyn

10:00-16:00

Identyfikacja źródeł finansowania. Tworzenie i realizacja projektów.

1) Źródła pozyskiwania środków na działania społeczne.

2) ABC pisania projektów (diagnoza potrzeb i problemów, określanie celów, opisywanie działań i rezultatów, wstępna kalkulacja kosztów, monitoring i ewaluacja, sprawozdawczość).

Osoba prowadząca:

Piotr Pniewski – dyrektor Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ekspert z dziedziny Funduszy Unijnych, wniosków aplikacyjnych, realizacji i rozliczania projektów

 

Harmonogram szkoły liderów środowisk senioralnych

Formularz zgłoszeniowy - Szkoła Liderów